گفت وگوی ولی داداشی با نشریه خط آخر

گفت و گو با ولی داداشی ، نماینده منتخب مردم آستارا در هفتم اسفند 
           

 

امیدوارم خواسته ها عام المنفعه باشد 

اشاره: ولی داداشی به عنوان جوان‌ترین نماینده‌ی استان گیلان در دوره‌ی دهم، و یکی از جوان‌ترین منتخبان آستارا در ادوار انتخابات در این شهرستان است. او در انتخابات هفتم اسفند ـ ‌که بنا به پیش‌بینی صاحب‌نظران ـ یکی از غیرقابل پیش‌بینی‌ترین ِ آن‌ها بود توانست با کسب بالاترین آرا،‌ به عنوان برگزیده‌ی مردم جهت حضور در دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، وارد خانه‌ی ملت شود. داداشی در ایام انتخابات و در جریان سخن‌رانی‌ها، جزو معدود کسانی بود که در سخن‌رانی‌ها رقبایش را به باد ناسزا و انتقاد نگرفت و هم‌اکنون نیز بعد از انتخاب شدن، با همین میانه‌روی و احترام، سعی دارد از تمامی اندیشه‌ها بهره‌مند شود. او جوان است و پرانرژی؛ به خرد جمعی اعتقاد دارد و از هم‌شهریان‌اش ـ به ویژه نخبه‌ها ـ انتظار دارد که او را تنها نگذارند. گفت‌و‌گوی زیر در شرایطی انجام می‌شود که هنوز مجلس دهم کار خود را به طور رسمی آغاز نکرده است و حداقل باید یک سال به منتخبان دوره‌ی دهم فرصت داد تا املای خود را بنویسند و بعد از آن، در پی ِ اصلاح غلط‌های املایی باشیم.

* **

* * *

ـ شما پیش از انتخابات در خصوص برنامه‌محور بودن تان با حضور کارگروه‌های تخصصی صحبت کردید. الان در چه شرایطی به سر می‌برید؟
هم‌چنان به برنامه‌محور بودن تاکید دارم. ما الان در حال تخصصی‌تر کردن کارگروه‌ها هستیم و در حال سازمان‌دهی این کارگروه‌ها. نفرات دیگری هم در حوزه‌های مختلف تخصصی اضافه شده‌اند.

 

ـ آیا واقعن این نخبه‌گرایی و توجه به ایده‌های افراد متخصص، در عمل پایدار خواهد بود یا تصمیم‌گیری‌ها در انحصار چند نفر به اضافه‌ی نماینده خواهد بود؟ کاری که در دوره‌های قبل بر سر منتخبان آستارا آمد.
سعی می‌کنیم با تکیه بر این خرد جمعی حرکت کنیم که نقص پایین‌تر و خطای کم‌تری دارد. البته بنده نماینده‌ی مجلس هستم و اساسی‌ترین کار یک نماینده، تصویب قوانین و نظارت بر حسن اجرای آن‌هاست. در بعضی جاها نیاز به تصمیم‌گیری هست. این‌جا هست که با استفاده از مشورت خرد جمعی، گزینه‌های مختلف را با الویت‌های رتبه‌بندی به بنده ارایه می‌دهد که بتوانم در آن زمینه، بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را بگیرم. البته این خرد جمعی به معنای تحمیل مشورت و حاصل شور به بنده نخواهد بود.

 

ـ سوالی که این‌جا مطرح می‌شود این است که دقیقن این افراد متخصص چه‌گونه گزینش و به مجموعه‌ی کارگروه‌ها اضافه می‌شود؟
هر کس تخصصی دارد و اغلب تخصص‌ها آکادمیک است. یک عده هم هستند که تجربه‌ی کاری بالایی دارند. کسانی هم هستند که هر دوی این‌ها را دارند. تعدادی را که خودم از آن‌ها شناخت داشتم انتخاب کرده‌ام. یک سری را دوستان نزدیک که از اساتید دانش‌گاه و معلمان هستند ـ ‌و در انتخابات هم بنده را همراهی می‌کردند ـ پیشنهاد داده‌اند که پس از بررسی‌های لازم به این کارگروه‌ها اضافه شده‌اند.

 

ـ یکی از کاندیدها اظهار کرده ولی داداشی سال اول کم و بیش سعی خواهد کرد کار کند؛ ولی از سال دوم او را در آستارا پیدا نمی‌کنید!
این نظر آن کاندیدا هست؛ و من در خصوص نظر ایشان نه می‌گویم که محترمانه است و نه غیرمحترمانه! امیدوارم مردم در خصوص چه‌گونه‌گی نظر ایشان قضاوت کنند. اما در مورد این‌که سال‌های بعد من در آستارا خواهم بود یا نه؛ باید بگویم که بنده در همان منزلی که پدرم به دنیا آمده به دنیا آمده‌ام. نسبت به این آب و خاک، عرق دارم و هر جا باشیم مطمئنن برای پیشرفت آستارا و مردمان‌اش قدم برمی‌دارم. خانه‌ی اول و آخر من آستاراست؛ با افتخار عرض می‌کنم که به این شهر، تعصب قلبی دارم و از خدا می‌خواهم که به بنده کمک کند تا در عمل، این را به اثبات برسانم.

 

ـ گویا شنیده شده که متاسفانه عده‌ای از شهروندان هنوز شما به طور قانونی نماینده نشده از شما تقاضاهایی مثل آزاد کردن موتور و… کرده‌اند. در این خصوص صحبت کنید.
کسی که نماینده‌ی مجلس می‌شود مردم از او انتظارهایی دارند مخصوصن در شهرهایی به لحاظ جمعیتی و وسعت مثل آستارا. این انتظارات اغلب شخصی هستند. من امیدوارم که خواسته‌ها عمومی و عام‌المنفعه باشد. بحث‌های مختلفی در راستای توسعه‌ی شهرستان آستارا داریم. یکی از آن‌ها فاضلاب و اگوی شهری است؛‌ دیگری آب شرب روستایی، گمرک هم هست، توسعه‌ی صنعت گردش‌گری را هم به آن‌ها اضافه کنید. این‌ها فقط بخشی از مواردی هست که در برنامه داریم. همه‌ی این‌ها مستلزم وقت هست. ۴ سال برای عملی کردن‌شان شاید زمانی کافی نباشد.

 

ـ این‌که می‌فرمایید خواسته‌ها تخصصی باشد، واقعن می‌توانید فرهنگی را که سال‌های سال در جامعه وجود داشته، به نحو شایسته تغییر دهید؟ آیا مردم این را از شما خواهند پذیرفت؟
باید به سهم خودمان این را فرهنگ‌سازی کنیم تا مردم با وظایف نمایند‌گان بیش‌تر آشنا شوند؛ این‌که یک نماینده‌ی مجلس در چه حوزه‌هایی می‌تواند به مردم کمک کند. این را خدمت‌تان عرض کنم که اگر من بخواهم اوقات خود را صرف موتور آزاد کردن یا صرف رسید‌گی به زندگی خصوصی مردم کنم؛ و اگر قرار باشد در روز ۵ موتور آزاد کنم و یا مثلن به ۱۰ تا کار شخصی غیر مرتبط به کار خودم رسیدگی کنم، شما حساب کنید در بلندمدت من چه‌قدر زمان‌ام صرف امور غیراصلی شده است؟! واقعیت این است که این «وقت» نماینده فقط متعلق به شخص ولی داداشی نیست؛ متعلق به همه‌ی مردم است. این حق ِ مجموع مردم شهرستان آستاراست؛ در واقع حق‌الناسی است که باید رعایت شود، در حالی که با روش‌های سنتی نامطلوب، حق آن‌ها ضایع می‌شود. ما می‌توانیم زمان و انرژی‌مان را در جاهای دیگری که عرض کردم صرف پروژه‌های عمرانی در جهت توسعه‌ی شهرستان صرف کنیم.

 

ـ در همین مدت در خصوص خواسته‌هایی که از شما شده است، چه عکس‌العملی نشان داده‌اید و چه کرده‌اید؟
تا جایی که قانون اجازه داده است و تا جایی که توانسته‌ام کمک‌کار بوده‌ام. ولی باز هم خواهشم این است که خواسته‌ها شخصی نباشد تا راندمان کار نماینده بالا برود. امیدوارم مردم شریف و فهیم آستارا این خواسته‌ی فرزند کوچک‌شان را اجابت فرمایند.

 

ـ یکی از عوامل پیروزی شما جوانان قلیان‌سراها و هئیتی‌ها بودند. ضمن صحبت در این راستا بفرمایید در راسته ی خواسته های این دو دسته که قاطبه ی طرف داران شما را تشکیل می دهند چه حرفی دارید؟
شما در این سوال، قشر دانش‌جو را از یاد بردید. من دوست داشتم که شما دانش‌جویان را هم در این مجموعه قرار می‌دادید…

 

ـ متاسفانه تعدادی قابل توجهی از قلیان‌سراها را همان دانش‌جویان و حتا فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند که البته در محتوای سوال من قرار داشت.
بله، این اشخاصی که در قلیان‌سراها می‌نشینند از فرط بی‌کاری است. جوانانی که بعضن دارای مدرک دانش‌گاهی هستند؛ حتا بعضی‌شان فوق لیسانس دارند اما متاسفانه باز شغلی ندارند. قاطبه‌ی طرف‌داران بنده، جوانان بوده و هستند. امروز یکی از معضلات و مشکلات نه فقط در آستارا بل‌که در کل کشور، معضل بی‌کاری است. بنده برای این مسئله برنامه دارم. ان‌شاالله با کمک همین نخبه‌گان و جوانان این شهر،‌ که به ما کمک فکری و فیزیکی خواهند کرد بتوانیم با اجرای چند طرح در دست اجرا، در جهت اشتغال‌زایی و بی‌کاری‌زدایی قدم‌های موثری برداریم.

 

ـ در این خصوص اقدام عملی انجام خواهید داد؟
‌ان‌شاءالله در این راستا بخش خصوصی را وارد عرصه خواهیم کرد. به عنوان مثال بحث صنعت توریسم است که در این زمینه آستارا یک برنامه‌ی صنعتی خام است؛ مخصوصن در بحث توریسم می‌توانیم آن را احیا کنیم؛ مثل استیل، کنار دریا، ساحل صدف و… که قابیلت اجرایی شدن به کمک سرمایه‌گذاران را دارد. بخش دیگر، از راه سرمایه‌گذاری در صنعت است که در این مورد هم تولیدگران با مشکلاتی مواجه هستند که با مرتفع شدن آن‌ها، این دسته هم می‌توانند کارهای‌شان را گسترش دهند یا سرمایه‌گذاری‌های جدید صورت بگیرد. همه‌ی این‌ها به اشتغال‌زایی کمک خواهد کرد.

ـ در بین حرف‌های‌تان به استیل اشاره کردید. این منطقه در گذشته هم قرار بود در حوزه‌ی تورسیم احیا شود که با موانعی روبه‌رو شد. آیا به جریان کار آن اشراف دارید؟
یک سرمایه‌گذار آستارایی تقریبن مجوزهای لازم را در طول سال‌های گذشته اخذ کرده است. با یک‌سری مشکلات مواجه است که سعی می‌کنیم برطرف‌شان کنیم.

 

ـ آیا یکی از دغدغه های شما هم تغییر روسای ادارات و فرمان‌دار و به دست گرفتن بعضی ادارات کلیدی در ید قدرت افراد مورد نظر شما خواهد بود؟
کار نماینده، انتصاب یا انتخاب مدیران شهری و استانی نیست، و این را به تمام مدیران شهرستان عرض کرده‌ام که مدیرانی که در راستای خدمت‌رسانی به مردم حرکت کنند؛ تعامل داشته باشند و قانون‌مدار و اخلاق‌مدار باشند بنده هم در خدمت‌شان خواهم بود، اما اگر مدیری در این پروسه تخلف کند یا در راستای انجام وظایف‌اش کوتاهی نماید، بنده به عنوان ناظر بر عمل‌کرد دولت، تمام‌قد در جلوی‌شان خواهم ایستاد.

 

ـ آیا در خصوص تغییرات اخیر در اداره‌ی کار و تعاون، ورزش و جوانان،‌ محیط زیست و … نقشی داشته‌اید؟
بنده فعلن نماینده‌ی منتخب هستم و هیچ اعمال نظر و نفوذی در این ماجرا نداشته‌ام و این جابه‌جایی‌ها بدون اطلاع بنده بوده است.

 

ـ مهم ترین اقدام ولی داداشی برای به ثمر رساندن یک کار اساسی در حوزه ی انتخابی اش کدام خواهد بود؟
البته اقداماتی که صورت خواهد گـرفت براسـاس اولویت‌بنـدی خواهـد بـود. مـا در این کـارگروه‌ها به این قضیه 
خواهیم پرداخت. یکی از اولویت‌های اهم، بحث سیستم فاضلاب شهری است که به لحاظ بهداشتی، مردم مشکلات زیادی از این بابت دارند. این را به عنوان جدی‌ترین اولویت پی‌گیری خواهم کرد؛ یا از طریق بودجه‌ی دولتی یا از طریق سرمایه‌ی بخش خصوصی.

 

ـ برای این که چه بازه‌ی زمانی‌ای تعریف می‌کنید؟
بازه‌ی زمانی‌ پروژه‌ای مثل فاضلاب، طولانی مدت خواهد بود. چون در حال حاضر هزینه‌ای بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان، برای انجام این کار نیاز است. این مرحله‌ی اول‌اش هست. مرحله‌ی بعدش اجرایی شدن این طرح است، و پروسه‌ی زمانی خاص خودش را طلب می‌کند، که با توجه به کلان بودن پروژه، زمان‌بر خواهد بود. اما مهم استارت کار است. بنده این قول را می‌دهم که پی‌گیر این مشکل و معضل باشم.

 

ـ نقش افرادی که با نصب بنر در روزهای آخر خودشان را به شما منتسب کردند چه قدر در پیروزی‌تان موثر می دانید؟ هر کدام از این ها مدعی‌اند که بخش عمده‌ای از رای شما به واسطه ی حضور ایشان بوده است!
بنده الان نماینده‌ی منتخب مردم هستم؛ هم نماینده‌ی طرف‌دارانی که به من رأی داده‌اند، و هم آن‌هایی که نام اشخاص دیگری را در صندوق انداخته‌اند. در شور و هیجان‌های قبل و بعد از انتخابات، عده‌ای با چسباندن بنر از بنده حمایت کردند. بنده این اجازه را به خودم ندادم که با آن‌ها مخالفت یا موافقت نمایم. به نظر من همه‌ی بزرگ‌وارانی که در راستای توسعه‌ی شهرستان بتوانند به ما مشورت بدهند با آغوش باز از آن‌ها استقبال خواهیم کرد.

 

ـ شنیده شده که برخی از این افراد یا هواداران‌شان چنین ادعا می‌کنند که نقش آن‌ها در پیروزی شما بسیار پررنگ بوده، مثلن باعث شده به واسطه‌ی حضور او، ۵۰۰۰ رأی به آرای شما اضافه شود!
با همه‌ی این اوصاف، به من نظر من در حال حاضر، پرداختن به این موضوع و بحث کردن در این راستا که هیچ مبنای روشنی برای رد یا اثبات این قبیل حرف‌ها وجود ندارد، کمکی به کسی نخواهد کرد. من در کل از همه‌ی کسانی که باعث شده‌اند حتا یک رأی به نام ولی داداشی به صندوق ریخته شود، صمیمانه سپاس‌گزاری می‌کنم.

 

ـ در پیام نوروزی‌تان از راه‌اندازی سایت‌تان جهت ارتباط با مردم صحبت کردید. در این باره توضیح بدهید.
وب‌سایت www.validadashi.com در مراحل طراحی و تکمیل است. دوستانی در روابط عمومی هستند که در دفتر مستقر خواهند شد؛ البته بعد از شکل‌گیری کامل دفتر. از این طریق شهروندان عزیز می‌توانند دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارند، تا مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

 

ـ آیا ارتباط با نماینده فقط از این طریق میسر خواهد بود؟
البته بنده ملاقاتی عمومی با مردم را به طور مرتب در برنامه خواهم داشت. این جلسات محله به محله و روستا به روستا انجام خواهد شد. از طرفی دیدار عمومی در دفتر نماینده هم جزو برنامه‌های یک نماینده در حوزه‌ی انتخابی خودش است.

 

ـ شما در انتخابات به عنوان مستقل شرکت کردید منتها در سایت‌های خبری جلوی نام شما اصول‌گرا نوشته شده بود. با همه‌ی این اوصاف، شما در مجلس به کدام سمت گرایش خواهید داشت؟
ما در عالم سیاست، انحصار نداریم. این‌طوری نیست که یک نماینده‌‌ای یا اصول‌گرا باشد یا اصلاح‌طلب. یک شق سومی هم می‌تواند این وسط باشد که می‌توانند اظهار نظر بکنند و آن‌ها مستقل‌ها هستند. امروز مستقل‌ها در مجلس با آمار ۷۹ نماینده وارد مجلس شده‌اند که رقم قابل توجهی است و پیش‌بینی من این است که این تعداد در انتخابات دور دوم به عدد ۹۰ برسد.

 

ـ دوست دارید عضو کدام کمسیون باشید؟
با توجه به تخصصم کمسیون اصل ۹۰، کمسیون حقوقی و قضایی. البته کمسیون‌هایی مثل فرهنگی، اجتماعی و آموزش عالی هم می‌تواند باشد.

 

ـ معمولن در حوزه‌های انتخابیه‌ی کوچکی مثل آستارا بعضی از آن‌هایی که رأی نیاورده‌اند ـ متاسفانه ـ برای این‌که برای دور بعد بتوانند برای خودشان جا باز کنند اقدام به تخریب نماینده‌ی منتخب و ایجاد موانع برای کارهای نماینده می‌کنند. در این باره چه صحبتی دارید؟
من احتمال این را می‌دهم که کسانی که با من در ایام انتخابات رقیب بودند، هم‌اکنون با من همراه خواهند شد. من در پیام‌های مختلفی که برای این عزیزان فرستاده‌ام امیدوارم که ایشان به معنی واقعی کلمه، همراهی نمایند. چون هدف همه‌ی این بزرگ‌واران خدمت به مردم، خدمت به وطن و به ویژه مردم شریف آستارا بود. اگر واقعن و قلبن هدف‌شان این است ـ که قطعن جز این نیست ـ انتظار هم‌نوایی و هم‌کاری دارم. برای این‌که هدف‌مان یکی است. دست یک یک این عزیزان را می‌فشارم و پیشاپیش از همه‌شان سپاس‌گزارم.

 

ـ اگر کاندیدای ریاست مجلس بین عارف و لاریجانی باشد شما به کدام رأی خواهید داد؟ و چرا؟
من به آقای لاریجانی رأی می‌دهم. چون اعتقادم این است که اگر ایشان رییس مجلس شوند مجلس کم‌تنش‌تری خواهیم داشت.

 

ـ ولی داداشی فروردین ۹۵ با فروردین ۹۹ چه تفاوتی خواهد داشت؟
من ولی داداشی هستم؛ و مردم به این شخصیت کنونی رأی داده‌اند. امیدوارم همین طور باقی بمانم و یا به لحاظ اخلاقی ارتقا پیدا کنم.

 

ـ حرف پایانی؟
بار دیگر ضمن تشکر از مردم شریف آستارا که به بنده اعتماد کرده‌اند، از ایشان و به ویژه نخبه‌گان تقاضا دارم که بنده را در این مسیر خطیر، تنها نگذارند. اگر هم جای نقدی هست ـ که قطعن خواهد بود ـ نقدی منصفانه بکنند که همه می‌دانیم نقد منصفانه با توهین و تخریب تفاوت دارد.

منبع: نشریه خط آخر، شماره ۲۴۵، فروردین۱۳۹۵

فرمت pdf صفحه اول نشریه

فرمت pdf صفحه چهارم نشریه

فرمت pdf صفحه پنجم نشریه